Lenslerinizi elinize her alıştan önce, mutlaka ellerinizi yıkayın ve kurulayın.Kontak lensler başka kişilerle paylaşılmamalıdır.

LENSİN TAKILMASI

1. Her göz için, lensin ters çevrilmiş olmamasına dikkat edin. Şeklini doğrulamak için işaret parmağınızın üzerine yerleştirin. (Şekil 1 ve 2)
2. Diğer elinizin orta parmağıyla gözaltını aşağı çekin. Öbür elinizin işaret parmağını kullanarak, üst göz kapağınızı yukarı kaldırın. Lensi gözünüzün içine yerleştirin. (Şekil 3). Aynı prosedürü diğer gözünüz için de tekrarlayın.

LENSİN ÇIKARILMASI

Her iki elin orta parmağıyla göz kapaklarınızı birbirinden ayırın. Yukarı bakın ve elinizin işaret parmağıyla lensi yavaşça gözünüzün beyazı üstüne kaydırın, işaret parmağınızın ve başparmağınızın uçlarıyla tutup çıkartın. (Şekil 4) Aynı prosedürü diğer gözünüz için de tekrarlayın.

DEZENFEKSİYON / ISLATMA

Bir defadan fazla kullanılan lensleri, çözelti şişesinin üzerindeki yönergelere kesinlikle uyarak ya da göz doktorunuzun direktiflerini takip ederek temizleyiniz ve dezenfekte ediniz.

Dikkat: Günlük tek kullanımlık lensler, yalnızca bir defa takılıp atılmak üzere tasarlanmıştır. Lensleriniz günlük tek kullanımlık ise, bir defadan fazla TAKMAYIN. Günlük tek kullanımlık lensler temizlenecek ya da dezenfekte edilecek ve bir defadan fazla takılacak şekilde tasarlanmamıştır. Bir defadan fazla takılan günlük tek kullanımlık lensler zarar görebilir, kontak lens bakımı ve kullanımıyla ilgili göz enfeksiyonlarını ya da diğer sorunları yaşama riskinizi daha da arttırabilir.

LENSLER KURURSA

Dezenfeksiyon, ıslatma veya durulama solüsyonuyla yeniden ıslatın ve sonra yukarıdaki Dezenfeksiyon / Islatma işlemini uygulayın.

ÖNLEMLER

 1. Her türlü lens için, göz doktorunuz lenslerinizin kullanılması, temizlenmesi ve değiştirilmesi ile ilgili yöntemleri önerecektir. Bu yöntemleri tam olarak uygulayın. Şüpheleriniz varsa, göz doktorunuza danışınız.
 2. Lensleri normal takma süresinden uzun takıyorsanız, lensleri değiştirmeniz gereken süreden 1 gün önce çıkarıp atınız ve ertesi gün yeni lenslerinizi takınız.
 3. Gözlerinizin kızarması, tahriş olması, herhangi bir acı hissetmeniz ya da görme duyunuzda beklenmedik değişiklikler yaşamanız halinde lensleri hemen çıkarın ve göz doktorunuza başvurun.
 4. Lenslerinizi makyaj malzemeleriyle, spreylerle kirletmemeye veya zararlı gazların bulunduğu ortamlarda takmamaya dikkat edin.
 5. Hasar görmüş, mikroplanmış veya çizilmiş lensleri hemen çıkarın.
 6. Bakteri barındıran ve gözlerinize ya da lensinize zarar verebilecek uzun tırnaklardan kaçının. Çizilmiş bir göz enfeksiyona açıktır.
 7. Lenslerinizi çocukların erişemeyecekleri bir yerde bulundurun.
 8. Su sporları yaparken, lenslerinizi ancak su geçirmez gözlük kullanıyorsanız takın.

UYARILAR

 1. Göz doktorunuz güvenli olduğu tavsiyesinde bulunmadıkça, uyurken lenslerinizi TAKMAYIN.
 2. Lenslerinizi göz doktorunuzun tavsiye ettiğinden daha uzun süre TAKMAYIN.
 3. Ev temizliğinde kullanılan ürünleri (örneğin, dezenfekte edici maddeler) lensleriniz üzerinde KULLANMAYIN.
 4. Göz damlası kullanırken (bir tıp doktoru tarafından aksi önerilmedikçe) lenslerinizi TAKMAYIN.
 5. Lenslerinizi ıslatmak için tükürüğünüzü KULLANMAYIN.
 6. Lenslerinizi veya lens kutusunu musluk suyuyla YIKAMAYIN.